Zawsze przed zalogowaniem się na bloga, poświęcam chwilkę czasu na zastanowienie się o czym właściwie chciałabym pisać. Dzisiaj chciałabym napisać o maid cafe w Japonii i nie tylko, a więc na jakiś czas odkładamy na bok tematykę japońskich gestów (jeszcze do niej powrócimy).


Maid Café (メイドカフェ) bądź też Meido Kissa (メイドカフェ) to jeden z podtypów restauracji cosplay. Jest to miejsce, w którym kelnerki (ale będzie i o kelnerach - nie traćcie nadzieji, drogie kobietki!;) ubrane w elegenckie stroje pokojówek witają gości, zwracając się do nich per "Mój panie", "Moja pani", "Panienko", itp. Wiąże się to z traktowaniem klientów jak PANÓW i PANIE na włościach. Każdy gość ma poczuć się swobodnie i mieć wrażenie, że właśnie wrócił do domu, w którym może się zrelaksować.

Maid Café w Japonii reprezentują tzw. "intymność alternatywną". Słowo "intymność" wskazuje na pewnego rodzaju bliskość, powiązanie, komfort i było ściśle powiązane ze słowem nakama, które znaczy tyle co "grupa" - przyjaciół, znajomych, krewnych. Jednak w związku z silnie oddziałowującymy na społeczeństwo japońskie zmianami gospodarczymi w kraju w latach '90 oraz '00 postrzeganie relacji opartych na intymności uległo zmianie. Destabilizacja finansowa w rodzinach sprawiała, że te relacje między krewnymi przestały być intymne czy też komfortowe. Doprowadziło to do tego, że ludzie zaczęli marzyć i fantazjować o takiej intymności. Fantazja ta określana była mianem junsui na fantajī - czysta fantazja. Ta czystość oznacza oczywiście mniej lub więcej tyle, co angielskie słowo pure. Bliskoznaczne mu słowa to: bezgrzeszny, niewinny, nieskalany, szczery. Właśnie takie dziewczyny poszukiwane są do pracy w restauracji maid: niewinne, słodkie, szczere, żywe i klarowne - mówiąc slangiem, dziewczyn, o których mówi się moe.

Zróbmy restaurację, w której każdy będzie królem!
Pierwsze maid café powstało w 1998 r. jako tymczasowa atrakcja na evencie zwanym Tokyo Character Collection jako promocja gry "Welcome to Pia Carrot". Nietypowa ówcześnie restauracja przypadła klientom bardzo do gustu, co zauważyli handlowcy z dzielnicy Akihabara. W latach 1999 - 2000 sporadycznie organizowano maid café dla zwiedzających przeważnie dzielnicę graczy. Z czasem restauracje cosplay, w tym również maid café, stają się znacznie popularniejsze. Pierwsze na stałe ustanowione maid café powstało w Akihabarze w roku 2001. Obecnie dotarły już do Chin, Południowej Korei, Tajwanu, Czech, Meksyku, Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie otwierane są restauracje na ich wzór i podobieństwo.

Z zewnątrz wygląda niepozornie
Większość maid café to małe niepozorne pomieszczenia (skryte gdzieś na tyłach trzeciego piętra czwartej kondygnacji drugiego budynku za sklepem z elektroniką...;) Ich wnętrze jednak zwraca na siebie szczególną uwagę. Przeważnie dominują w nim piękne, kolorowe, słodkie, a wręcz cukierkowe dekoracje przywodzące na myśl entuzjastyczny infantylizm (ależ mi to mądrze zabrzmiało~!), ale bywają i restauracje wystylizowane na wielkie wiktoriańskie rezydencje o klasycznym wystroju, muzyce i uniformach.

<- Pinafore, JaponiaKostiumy i wygląd
Strój kelnerek w restauracji, o których mowa oparty jest na wzorze francuskiej pokojówki. Podobno sprawia on wrażenie rzetelności, kompetentności, oddania, posłuszeństwa, który wprawia klientów w pozytywny nastrój. Mówi się, że dlatego też coraz częściej stosowany jest również w innych branżach ;) Strój zainspirowany został wyglądem postaci w grze symulatorze randek "Welcome to Pia Carrot". W skład takiego kostiumu wchodzi: halka, spódnica, fartuszek, falbany (dużo falban~! więcej falban!), pończochy, kokardki i inne ozdoby i gadżety, które można by zaliczyć do kategorii kawaii (słodkie). Kelnerki wybierane są również pod względem ich wyglądu. Muszą być młode, atrakcyjne, najlepiej z dużymi, okrągłymi oczami przynoszącymi na myśl postacie z gier, mang i anime.


Witaj w domu, Panie!
Traktowanie klientów w maid café znacznie różni się od tego w zwykłych restauracjach.
!) Na wejściu kelnerki witają gości:
płci męskiej zwrotem Okaerinasaimase, goshujinsama (お帰りなさいませ、ご主人様),
a kobiety: Okaerinasaimase, ojousama,
które oznaczają: "Witaj w domu, Panie/Panienko".
!) Następnie pada pytanie: Gokitaku hajimete desu ka? bądź inne w podobnej formie, badające czy klient odwiedza to miejsce po raz pierwszy czy już tu kiedyś był. Przy pierwszej wizycie, wejście gości ogłasza się np. dzwonieniem dzwoneczka, a wtedy cała służba kłania się Panu lub Pani i wita ich w domu.
!) Następnie Pana lub Panią prowadzi się do stolika. Kelnerka dziękuje gościom za powrót do domu zwrotem: Gokitaku arigatō gozaimasu. Podając serwetki oraz kartę menu, kelnerka czasem klęka przy stoliku, by kontakt wzrokowy był zachowany na tym samym poziomie. Nie wypada w końcu służbie patrzeć na swojego Pana z góry ;)
!) Gdy zamówione jedzienie dociera na stół, nadchodzi czas na magiczne inkantacje, które mają sprawić, że jedzenie stanie się oishii (pyszne). Według mnie to najfajniejsza część całego rytuału maid café :D "Stań się pyszne! Moe moe kyuuuuuun~~!".
!) Teraz dopiero można jeść! ^^


<- test na otaku, kogo mam na myśli? ;)

Maido Kissa - miejsce tylko dla otaku?
"Siedzenie i podziwianie tych pięknych dziewczyn jest jak podziwianie pięknych kwiatów"
Pierwotnie (jak się pewnie łatwo domyślić...) restauracje z pokojówkami miały być odpowiedzią na fantazje otaku (geek) płci męskiej w wieku 18-40 lat. Motyw pokojówki był również wielokrotnie poruszany w japońskich mangach, anime, grach. W teorii najatrakcyjniejszy dla otaku ma być fetysz zwany moe. W skrócie - jest to fetysz młodej, niewinnie wyglądajacej postaci żeńskiej. Kelnerki stają się figurami o estetycznych walorach zamiast obiektami pożądania, niczym niedgyś gejsze. Obecnie jak można zauważyć, coraz więcej kobiet, turystów i par odwiedza maid café - poniekąd pewnie z ciekawości doświadczenia tego niezwykłego traktowania.

Więcej o kamerdynerach, kelnerach, specjalnym traktowaniu, dniach tematycznych, menu, etykiecie oraz niespodzianka: w kolejnym poście~!;)

Ciekawostka: Mówi się również o tym, że kobiety zaczęły napływać do maid cafe po wyjściu popularnego w Japonii filmu Densha Otoko w poszukiwaniu romantycznych otaku.
Ciekawostka 2: Motywy maid w anime i mangach: Kaicho wa Maid-sama, He is my master, They Are My Noble Masters, Mahoromatic, Hayate the Combat Butler! i wiele, wiele więcej...

Źródła:
Patrick W. Galbraith "Maid in Japan"
http://www.curiosite.com/scripts/news/ennews.php?frmIdPagina=10081
http://uniorb.com/ATREND/Japanwatch/maidcafe.htm
http://travel.cnn.com/tokyo/drink/tokyos-best-maid-cafes-798315

Comments (4)

On 12:01 AM , Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy ten post .
Chciałbym więcej się dowiedzieć o Maid-Cafe .
I czy jest więcej takich znanych miejsc ?

Pozdrawiam serdecznie . :)


 
On 5:36 PM , natalia mikulska pisze...

Robię prezentacje o Japoni bardzo mi pomogłaś :)

 
On 5:51 PM , Anonimowa pisze...

W sumie fajnie było by polecieć do japonii i tam zobaczyć Maid-Cafe

 
On 2:29 PM , Anna Majczak pisze...

Jejku! Ja chcę tam pojechać. Opisujesz to bardzo fajnie i mam ochotę zaraz się pakować;)