W odpowiedzi na pytanie: Anonima
"Jak mniej więcej wygląda 1 dzień np. w szkole średniej poziomu naszego"

Na początek...
Szczegóły mogą różnić się w różnych okręgach, ale przeważnie uczniowie pojawiają się w szkole koło godz. 8.30 na wspólnym dla całej szkoły (bądź konkretnego etapu nauczania) porannym apelu. Następnie, koło 9.00 zaczynają się pierwsze lekcje. Uczniowie siadają na wyznaczonych na początku roku szkolnego miejscach, a gdy do klasy wchodzi nauczyciel, przewodniczący/ca klasy wydaje klasie polecenia: "wstać" oraz "ukłon".

Źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18411/zycie-szkolne-w-japonii

Lekcje i przedmioty
Lekcje trwają 45-50min, a przerwy 5-10min. Wśród przedmiotów jest między innymi język japoński, język obcy (od szkoły średniej niższego stopnia; przeważnie angielski - bardzo ważny język w edukacji Japończyków), zajęcia z gospodarstwa domowego (tak! gotowanie, szycie oraz inne cenne umiejętności związane z prowadzeniem domu!), kaligrafia, nauki społeczne jak geografia, historia, prawo i administracja - etykieta i etyka (nie ma lekcji religi czy religioznawstwa takich jak w Polsce), nauki przyrodnicze: fizyka, chemia, biologia, archeologia; matematyka; muzyka, plastyka i wychowanie fizyczne (czyli nie aż tak odmiennie od polskich realiów).

Czas na bentou
Między godziną 12.00/12.30 a 13.00/13.30 jest przerwa lunchowo-obiadowa. Wtedy uczniowie mogą złączyć swoje jednoosobowe ławki i zjeść wspólnie bentou (posiłek na wynos), które przygotowała im mama lub (rzadziej) zrobili sami. Ci, którzy zapomnieli drugiego śniadania mogą kupić coś w automatach na terenie szkoły lub w szkolnym sklepiku. Dużą popularnością cieszą się wszelkie słodkie chlebki, nadziewane bułeczki oraz kanapki. Ceny mogą się wahać w okolicach 100,00-200,00 JPY, czyli jakieś 3-7 PLN w zależności od aktualnego kursu waluty.

To już jest koniec... (nie)Możemy już iść
Każda klasa, która liczy często około 45 uczniów, ma własną salę, więc to nauczyciele wędrują pomiędzy klasami, a nie uczniowie. Po zakończonych lekcjach koło godz. 15.00 lub 16.00 czas na posprzątanie sali. Uczniowie podzieleni są na grupy zadaniowe - jedni sprzątają klasy, inni korytarze, jeszcze inni toalety i teren szkoły.

Zajęcia klubowe i inne
Następnie, czas udać się na zajęcia klubowe. Kluby są różne: naukowe, artystyczne, sportowe, etc. W tym ikebany, kaligrafii, sztuk walki. Uczniowie mogą zakładać kluby jeśli posiadają odpowiednią liczbę członków (przeważnie koło 5) oraz nauczyciela - opiekuna klubu. Zajęcia klubowe trwają maksymalnie do godz. 19.00, a jak ktoś kończy wcześniej lub nie uczęszcza do żadnego klubu, to wybiera się na korepetycje lub zajęcia dodatkowe w juku (popołudniowa szkoła prywatna) i tam szkoli się nawet do godz. 20.00 czy 1.00 (sic!) do zbliżających się egzaminów wstępnych. Jeśli należy się do tej niewielkiej grupy osób, która nie boi się shiken jigoku („piekło egzaminów"), po szkole można wybrać się z koleżankami na "window shopping" lub z kolegami do salonu gier.

Czas do domku
Czas na powrót do domu i posiłek, który przygotowała mama (tata przeważnie jeszcze o tej godzinie jest w pracy lub na obowiązkowym wypadzie do miasta z szefem), jednakże droga pomiędzy szkołą a domem może zajmować niekiedy nawet godzinę środkami komunikacji miejskiej (duże zatłoczenie, duże odległości).

Jeszcze tylko odrobić zadania na następny dzień, gorąca i relaksująca kąpiel w wannie i spać...
Ufff... Przebrnęliśmy. ;)

Ciekawostka 1.: Do 2002r. lekcje odbywały się od poniedziałku do soboty.

Ciekawostka 2.: Uczniowie szkół średnich wyższego poziomu są uważani za najbardziej zapracowane osoby w kraju.

Polecam zapoznanie się z artykułem polskiej uczennicy, która od 6 roku życia
mieszka i uczy się w Japonii.

A tutaj uczniowie szkoły podstawowej podczas przerwy na posiłek.

Źródła:
Życie szkolne w Japonii
Szkolnictwo japonskie dla ciekawych
Daikirai - System edukacji w Japonii
Kraj na dalekim wschodzie - System edukacji w Japonii

Comments (4)

On 8:26 PM , Anonimowy pisze...

No tak w Japonii kraju powszechnego kolektywizmu, społeczność jaką jest szkoła predestynuje niemal całe życie nastolatków. Młodemu Polakowi ciężko by było się przestawić na tak bardzo absorbujący typ edukacji, zważywszy na to, że u nas lekcje w liceum zaczynają się ok 8 a kończą 14-15, a o tym jak spędzić resztę dnia decyduje sam uczeń. Z drugiej strony warto jednak zauważyć, że japońscy uczniowie są jednymi z najlepszych. Nie wynika to tylko z ilości godzin jaką uczniowie spędzają przed książkami, ale również z sposobu uczenia wymagającego częstych powtórek.

 
On 8:15 PM , Asia | Byłem tu. Tony Halik. pisze...

W moim liceum też każda klasa miała swoja salę i nauczyciele krążyli między klasami. Tylko do pracowni (bilogicznych, chemicznych, informatycznych) i na w-f szło się gdzie indziej. Całkiem sprawny system.

 
On 3:47 PM , Anonimowy pisze...

Ale fajnie uczyć się o japońskich szkołach!!! Dziękuję!!!!

 
On 8:43 AM , Mateusz Klamek pisze...

Moja bratowa uczy się w szkole policealnej Stowarzyszenia Przyjaciół WODZ http://szkoly.zgora.pl – jest zachwycona poziomem nauczania!